صفحه اصلی / کتابخانه مدرسه 10 / این کتاب را فعلاً نخرید!

این کتاب را فعلاً نخرید!

عنوان کتاب:

این کتاب را فعلاً نخر:

هر پشت گوش انداختن

نویسندگان: جان پری

مترجم:  مسیحا برزگر

ناشر ذهن آویز

تاریخ انتشارچاپ دوم/ ۱۳۹۴

 ۱

ده تا از بهترین جملات کتاب هنر رسانه‌های اجتماعی چیست؟

-من کسی هستم که به او می‌گویند پشت‌گوش‌انداز سامان‌یافته: کسی که با انجام ندادن کارهای دیگر، خود را درگیر یک عالمه کار می‌کند؛ یعنی کسی که کارهایی بسیار انجام می‌دهد تا کاری را انجام ندهد.

-آدم پشت‌گوش‌انداز را می‌تواند به انجام دادن کارهای بسیار دشوار ترغیب کرد، به این شرط که او این کارها را شیوه‌ای برای طفره رفتن از کارهایی مهم‌تر تلقی کند.

-پشت‌گوش‌اندازی سامان‌یافته به معنای سامان بخشیدن به وظایفی است که شخص باید انجام بدهد، به شیوه‌ای که شخص احساس نکند مجبور به این سامان بخشی است.

-افراد اهمال‌کار گمان می‌کنند اگر از حجم کار خود بزنند، آنگاه از خصلت منفی انجام دادن کارهای اندکی باقی‌مانده برمی‌آیند؛ اما این کار اثری ندارد جر آنکه باعث نابودی منبع ارزشمند انگیزۀ آن‌ها می‌شود.

-منظور از کمال‌گرایی آن نیست که تو واقعاً کاری را کامل یا در حد کمال انجام بدهی. منظور از کمال‌گرایی آن است که تو کارهایی را بپذیری و سپس آن‌ها را بهانه خیال‌بافی‌های خود کنی پیرامون انجام صد درصد کامل آن کارها.

-هنگامی‌که کاری را قبول می‌کنی، ارزش و بهای انجام دادن پایین‌تر از حد کمال آن کار را هم بسنج.

-ما آدم‌های پشت‌گوش‌انداز و طفره‌رو تا حدودی افسرده‌ایم. این پشت گوش اندازی‌ست که موجب افسردگی می‌شود و یا بالعکس، موضوعی دیگر است. درهرصورت، هرکدام از این‌ها موجب تقویت دیگری می‌شود. بعضی از انواع افسردگی‌ها نیازمند روان‌درمانی یا مصرف دارد و یا هر دو است؛ اما در مورد وضعیت من، موسیقی بهترین دواست و کم‌هزینه‌ هم هست.

-صبح، هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوی و احساس می‌کنی دل‌ودماغ هیچ کاری را نداری، خوب است یک قطعه موسیقی شاد گوش کنی و روز خود را روشن کنی.

رابرت بنچلی

-من حقه‌ای را یاد گرفته‌ام که در مواقع وسوسه شدن برای پرسه‌زدن‌های بیهوده در سایت‌های اینترنتی، به دادم می‌‌رسد؛ یعنی برای گشت زدن در سایت‌ها زمانی را انتخاب می‌کنم که می‌دانم یک رویداد طبیعی حتماً تداخل می‌کند و مرا مجبور می‌کند از اینترنت بیرون بیایم برای مثال، زمانی وارد اینترنت می‌شوم که گرسنه هستم، یا می‌دانم همین حالاست که همسرم مرا برای انجام دادن کاری ضروری فرامی‌خواند و یا کمی ادرار دارم. خنده‌دار است، نه؟ اگر با لپ‌تاپ کار می‌کنی، بهتر است سیم آن را از برق بیرون بکشی، بدین سا، بالاخره باطری‌اش تمام می‌شود و تو به‌اجبار از پرسه‌زدن‌های طولانی در اینترنت دست خواهی کشید. البته، این کار به درد لپ‌تاپ‌هایی نمی‌خورد که شارژ باطری‌های آن‌ها برای مدتی طولانی دوام می‌آورد.

-شاید بهترین راه برای غلبه بر پشت‌گوش‌اندازی و طفره رفتن از انجام دادن کارای ضروری، آن باشد که با آدم‌هایی همراه و همکار شویم که پشت‌گوش‌انداز نیستند.

‌۲

نویسندۀ کتاب چه کسی است؟

نویسنده کتاب جان پری استاد مطرح فلسفۀ دانشگاه استنفورد است. جالب‌ترین نکتۀ کتاب هم همین است که یک فیلسوف مطرح دست به نوشتن کتابی دربارۀ طفره رفت و اهمال‌کاری زده. جان پری تاکنون ده‌ها کتاب و صدها مقالۀ جدی فلسفی نوشته است.

۳

«این کتاب را فعلاً نخر» چه تأثیر روی روحیه و حس‌وحال من دارد؟

با مطالعه این کتاب نکاه شما به پشت گوش انداختن و اهمال‌کاری به‌کلی دگرگون می‌شود و اگر در زمرۀ افراد کمال‌گرا و پشت‌گوش‌انداز هستید حس خیلی خوب و مثبتی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید.

۴

متن کتاب ساده و روان است یا سنگین و پیچیده؟

بااینکه کتاب توسط یک استاد فلسفه تألیف شده اما نثر ساده و همه‌فهمی دارد. مسیحا برزگر نیز کتاب را با مهارت ترجمه کرده است.

۵

چرا باید وقتم را صرف خواندن این کتاب کنم؟

خواندن کتابی دربارۀ اهمال‌کاری و جنبه‌های مختلف تنبلی و طفره رفتن مسلماً روی بهره‌وری ما تأثیر مثبتی دارد.

خواندن این کتاب تکنیک‌های ساده‌ای را برای غلبه بر پشت‌گوش انداختن و کمال‌گرایی به ما می‌آموزد.

ضمناً خواندن این کتاب بیش از یک ساعت زمان نمی‌برد اما نگرش تازه‌ای را دربارۀ اهمال‌کاری در ما ایجاد می‌کند.

۶

این کتاب را چگونه بخوانم؟

بار اول می‌توانید به شکل روزنامه‌وار کتاب را مطالعه کنید، اما با توجه به حجم کم کتاب بهتر است چند بار دیگر آن را مرور کنید و زیر نکات مهم آن خط بکشید.

۷

دیگران دربارۀ این کتاب چه گفته‌اند؟

یکی از خوانندگان کتاب:

…اکنون دربارۀ خورم احساسی خوشایند دارم. از این‌که توانسته‌ام در همین چند ماه گذشته هزاران کار مهم را به انجام برسانم بسیار خوشحالم؛ کارهایی را که به نظرم ضروری اما سخت می‌آمدند. اکنون دیگر از این‌که از انجام دادن کارهای ضروری خود طفره نمی‌روم و آن‌ها را به تعویق نمی‌اندازم بسیار خشنودم…از شما بسیار ممنونم.

۸

مدرسه ۱۰ از ۱ تا ۱۰ چه نمره‌ای به این کتاب می‌دهد؟

به نظر می‌رسد نمرۀ ۷ نمرۀ مناسبی برای این کتاب باشد.

۹

میزان صفحات کتاب چقدر است؟

کتابی لاغر و کوچک در ۷۰ صفحه

خرید کتاب «این کتاب را فعلاً نخر!»؟

کتاب فرشی‌های سراسر کشور

خرید اینترنتی

این مطالب را نیز ببینید!

اقتصاد برای همه علی سرزعیم

اقتصاد برای همه؛ علی سرزعیم

عنوان کتاب: اقتصاد برای همه ناشر: ترمه نوبت انتشار: چاپ سوم/۱۳۹۵   ۱ ده تا …

یک دیدگاه

  1. این بخش رو خیلی دوست دارم. کتاب های ارزشمند را بیشتر معرفی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *